Legislatíva na úseku ochrany pred požiarmi
Legislatíva na úseku požiarnej prevencie
Zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov. Tento zákon upravuje podmienky na ochranu života a zdravia fyzických osôb, majetku a životného prostredia pred požiarmi a ustanovuje pôsobnosť orgánov štátnej správy a obcí na úseku ochrany pred požiarmi a hasičských jednotiek pri vykonávaní záchranných prác pri nežiadúcich udalostiach. Okrem iného stanovuje aj povinnosti príslušných orgánov, podrobnosti pri výkone štátnej správy, požiadavky na odbornú prípravu a i. Požiar je stanovený v § 2 ods. 1 zákona č.314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi ako každé horenie, pri ktorom sú ohrozené životy alebo zdravie osôb a zvierat, životné prostredie alebo majetok, pri ktorom vzniknú škody na majetku, životnom prostredí alebo je zranená a usmrtená osoba alebo zviera.
Tento zákon ďalej upravuje:
a) povinnosti ústredných orgánov štátnej správy a ďalších ústredných orgánov, obcí, právnických osôb, fyzických osôb-podnikateľov a fyzických osôb na úseku ochrany pred požiarmi,
b) požiadavky na odbornú prípravu a odbornú spôsobilosť na výkon činností na úseku ochrany pred požiarmi,
c) výkon štátnej správy na úseku ochrany pred požiarmi,
d) druhy hasičských jednotiek, ich zriaďovanie a povinnosti pri zdolávaní požiarov a vykonávaní záchranných prác,
e) poskytovanie pomoci pri zdolávaní požiarov,
f) úlohy Dobrovoľnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky a iných občianskych združení na úseku ochrany pred požiarmi,
g) sankcie za porušovanie povinností vyplývajúcich z predpisov o ochrane pred požiarmi.
Zákon ustanovuje, že povinnosť právnických osôb alebo fyzických osôb – podnikateľov je dodržiavanie podmienok pri manipulácií s horľavými látkami a horenie podporujúcimi látkami, s technickými prostriedkami, ktoré obsahujú horľavé látky, ako aj dodržiavanie podmienok pri ich ukladaní a skladovaní.
Zákon sa venuje aj problematike výkonu štátneho požiarneho dozoru. Na základe § 26, 27, 28 oprávňuje orgány vykonávajúce štátny požiarny dozor na vstup do objektov a zariadení, a to za účelom vykonania či už protipožiarnej kontroly alebo zisťovania príčin vzniku požiarov v sprievode určitej poverenej osoby. Pri vykonávaní musí byť vyhotovený obrazový záznam o skutočnostiach, ktoré súvisia so zisťovaním vzniku požiaru.
Za účelom tohto zákona sa ŠPD rozumie činnosť orgánov štátnej správy, ktorá je zameraná na kontrolu dodržiavania povinností vymedzených právnických osôb a podnikajúcich fyzických osôb, pri ktorej je porovnávaný skutočný stav v kontrolovaných subjektoch so stavom, ktorý sa požaduje na základe právnych predpisov. Jedným z prvkov výkonu ŠPD je aj zisťovanie príčin vzniku požiarov.
Vyhláškou MV SR č. 121/2002 Z. z. o požiarnej prevencii sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov. Vyhláška o požiarnej prevencii ustanovuje činnosti, ktoré vytvárajú zvýšené riziko možnosti vzniku požiaru, ku ktorým patrí hlavne manipulácia s otvoreným ohňom na miestach s možnosťou vzniku požiaru, prípadne na miestach, kde sa vyrábajú, spracúvajú alebo skladujú výbušniny a iné nebezpečné látky.
Činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru sú činnosti, ktoré vytvárajú zvýšené riziko možnosti vzniku požiaru pri výrobe, spracúvaní, používaní alebo pri skladovaní horľavých látok. Miesta so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru sú miesta, v ktorých sa nachádzajú horľavé látky za takých podmienok, že vytvárajú zvýšené riziko možnosti vzniku požiaru.
Právnická osoba alebo podnikajúca fyzická osoba pri výkone činností so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru a na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru musí zabezpečiť ochranu pred požiarmi. Rovnako je potrebné postupovať aj v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, kedy vlastník lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom vykonáva preventívne a represívne opatrenia vymedzené Vyhláškou 121/2002. Podujatia na ktorých sa zúčastňuje väčší počet osôb sa môže uskutočniť len v objektoch a na miestach, ktoré sú na tieto účely určené a ktoré spĺňajú podmienky zabezpečenia ochrany pred požiarmi najmä z hľadiska záchrany osôb pri požiari.
Vyhláška stanovuje podrobnosti pri výkone preventívnych protipožiarnych prehliadok. Rozdeľuje druhy protipožiarnych hliadok a bližšie definuje ich odbornú prípravu a činnosti.
Vyhláška definuje potrebu dokumentácie ochrany pred požiarmi právnickej osoby alebo podnikajúcej fyzickej osoby, ktorá obsahuje podrobnosti o požiarnom štatúte, požiarnom poriadku pracoviska, požiarnych poplachových smerniciach, požiarnom evakuačnom pláne, požiarnej knihe, analýze nebezpečenstva vzniku požiaru a iných dokumentoch.
Určuje zameranie a podrobnosti o zameraní a obsahu odbornej prípravy technikov a špecialistov požiarnej ochrany. Definuje podmienky pri overovaní a osvedčovaní odbornej spôsobilosti.
Vyhláška bližšie pojednáva aj problematikou ŠPD v štvrtom oddiely, kde sa rozdeľujú druhy protipožiarnych kontrol na základe zamerania kontroly v priestoroch právnických osôb alebo podnikajúcich fyzických osôb. K výkonu ŠPD patrí aj zisťovanie príčin vzniku požiarov.
§ 41 o Zisťovaní príčin vzniku požiarov uvádza nasledovné:
„Pri každom požiari sa zisťuje príčina jeho vzniku. Na základe údajov a poznatkov získaných pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru sa vypracúva správa o zásahu alebo odborný posudok o príčine vzniku požiaru, alebo požiarnotechnická expertíza.“
Stanovenie príčiny vzniku požiaru je špecifická odborná činnosť, ktorá sa zameriava na zistenie okolností súvisiacich so vznikom požiaru. Zo získaných poznatkov a údajov pri zisťovaní príčiny vzniku požiaru sa vypracúva potrebná dokumentácia.
Poznatky z tejto činnosti nachádzajú následne uplatnenie v oblasti požiarnej prevencie. Pri ZPvP spolupracuje prezídium HaZZ, KR HaZZ a OR HaZZ aj s inými orgánmi, najmä s Policajným zborom Slovenskej republiky, Kriminalistickým a expertíznym ústavom Policajného zboru (KEÚ PZ), Národným inšpektorátom práce, inšpektorátmi práce, so súdmi a prokuratúrou.
Problematikou manipulácie a skladovania horľavých kvapalín sa zaoberá Vyhláška MV SR č. 96/2004 Z. z. Táto vyhláška stanovuje určité zásady ako kvapaliny z radu horľavých tukov, olejov, živočíšnych tukov a i. skladovať, aby bola zabezpečená protipožiarna bezpečnosť pri ich samotnom skladovaní a manipulácii.
Aby horľavá kvapalina mohla byť zaradená do tejto skupiny látok musí spĺňať určité vyhláškou stanovené požiadavky, akými sú :
a) pri atmosférickom tlaku 101,3 kPa a pri teplote 20 oC nie je úplne plynná
b) pri teplote 50 oC má tlak nasýtených pár najviac 300 kPa,
c) má bod vzplanutia určený podľa postupu uvedeného v STN, alebo v osobitnom predpise
d) možno určiť jej bod horenia podľa príslušnej STN
Horľavé kvapaliny sa na základe Vyhlášky 96/2004 členia podľa bodu vzplanutia do štyroch tried nebezpečnosti.
Vyhláška stanovuje požiadavky a rozdeľuje prepravné obaly, kde bližšie uvádza parametre, ktoré musia spĺňať pri preprave horľavých kvapalín. Ďalej je uvedená potreba správneho označovania prepravovaných skladovaných horľavých kvapalín. Nadzemná nádrž a prepravný obal, v ktorých sú horľavé kvapaliny, sa označujú nápisom HORĽAVÁ KVAPALINA s uvedením triedy nebezpečnosti horľavej kvapaliny. Definuje požiadavky pre sklady, garáže, pre plniace a stáčacie stanovištia.
Uvádza konkrétne požiadavky na stavebné riešenie skladu, pre podzemné, nadzemné, hlavné a príručné sklady. Definuje potrebu havarijnej nádrže, záchytnej nádrže ako aj zbernej nádrže aj z pohľadu ich stavebného vyhotovenia. Stanovuje potreby pre zabezpečenie skladu z pohľadu vetrania, odstupových vzdialeností, z hľadiska ochrany pred účinkami výbuchu ako aj potreby vybavenia skladu a pracoviska stabilným hasiacim zariadením, chladiacim zariadením a pod.
Vyhláška MV SR č. 124/2000 Z. z., ktorou sa ustanovujú zásady protipožiarnej bezpečnosti pri činnostiach s horľavými plynmi a horenie podporujúcimi plynmi upravuje požiadavky na zaistenie požiarnej bezpečnosti pri:
- výstavbe a prevádzkovaní plniarní horľavých plynov alebo horenie podporujúcich plynov,
- výstavbe a prevádzkovaní priestoru na plnenie a priestoru na stáčanie horľavých plynov alebo horenie podporujúcich plynov,
- výstavbe skladov horľavých plynov alebo horenie podporujúcich plynov,
- skladovaní a ukladaní tlakových nádob na dopravu plynu, v ktorých je umiestnený horľavý plyn alebo horenie podporujúci plyn,
- manipulácii s tlakovými nádobami, v ktorých je umiestnený horľavý plyn alebo horenie podporujúci plyn, a pri ich vyprázdňovaní.
Na účely tejto Vyhlášky sa horľavým alebo horenie podporujúcim plynom rozumie plyn alebo zmes plynov, ktorý spĺňa súčasne tieto podmienky:
a) má pri teplote 50 °C tlak pár vyšší ako 300 kPa alebo pri teplote 20 °C a atmosférickom tlaku 101 kPa je úplne plynný,
b) možno určiť jeho bod vznietenia alebo vytvára so vzduchom výbušnú zmes.
Horenie podporujúci plyn je plyn alebo zmes plynov, ktorý spôsobuje väčšiu oxidáciu prostredia, v ktorom sa nachádza, než akú spôsobuje vzduch.
Horľavé plyny a horenie podporujúce plyny sa skladujú v tlakových nádobách. Tlakovou nádobou sa rozumie nádoba s vnútorným objemom najviac 1000 l, ktorý je spolu s jeho výstrojom určený na opakované plnenie alebo dopravu horľavého plynu alebo horenie podporujúceho plynu. Výstroj tlakovej nádoby tvoria armatúry, prístroje a iné súčasti potrebné na ovládanie, riadenie, kontrolu a zaistenie bezpečnej prevádzky tlakovej nádoby.
Plniareň horľavých plynov alebo horenie podporujúcich plynov je stavba, v ktorej sa tlakové nádoby plnia horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom alebo dávkujú sa kvapalinou a plnia horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom, ktorý sa v nej rozpúšťa. Plniareň tvorí spravidla plniaca miestnosť, prípravná miestnosť, kompresorová stanica alebo čerpacia stanica, manipulačný priestor pre prázdne tlakové nádoby a manipulačný priestor pre plné tlakové nádoby.
Vyhláška 124/2000 stanovuje požiadavky pre vnútorné vybavenie skladov, plniarní a miestností súvisiacich so skladovaním, plnením a stáčaním horľavých a horenie podporujúcich plynov. Hlavne teda požiadavky na stavebné vyhotovenie šácht, podláh, okien, striech, vetracích zariadení a pod.
Problematikou manipulácie, ukladania a skladovania tuhých horľavých látok sa zaoberá Vyhláška MV SR č. 258/2007 Z. z. Tento právny predpis stanovuje určité zásady pri ukladaní, skladovaní týchto látok, ako aj požiadavky na plochy, na ktorých sa skladujú alebo dochádza k manipulácii s nimi. Táto vyhláška sa nevzťahuje na manipulačnú plochu, sklad dreva predajne s plochou do 1 000 m2, na skladovanie uhoľného prachu a na skladovanie vyťaženého lignitu, čierneho uhlia a hnedého uhlia v banskom závode a v úpravni uhlia.
Táto vyhláška neustanovuje požiadavky na stupeň protipožiarnej bezpečnosti požiarneho úseku a požiadavky na protipožiarnu odolnosť stavebných konštrukcií pre samostatne stojaci sklad rastlín; zabezpečenie vody na hasenie požiarov ustanovuje osobitný predpis.
Tuhými horľavými látkami sú uvädnutý krm, seno, slama a iné suché, pokosené steblovité rastliny alebo stonkové rastliny, tuhé palivá, vyťažená drevná hmota a drevná hmota spracovaná na sortimenty výrobkov. Biomasou sa rozumie akákoľvek organická hmota s neobmedzenou vlhkosťou a všetky produkty z nej.
Rovnako sa zaoberá aj protipožiarnou bezpečnosťou skladov, a stavieb súvisiacich so skladovaním, a to napr.: hasiacimi zariadeniami, rozdelením priestorov na požiarne úseky, určením najvyššej dovolenej plochy na skladovanie, zabezpečením určitej ochrany strojov a zariadení na predchádzanie iniciácii požiaru, a i.
Definuje a rozdeľuje sklady rastlín na základe prítomnosti, neprítomnosti dosušovacieho zariadenia, na základe mieste kde dochádza k skladovaniu. Uvádza potrebu viesť v skladoch skladový denník a potrebu periodického merania a zaznamenávania teploty v hromade tuhého paliva vo vymedzených vzdialenostiach. V neposlednom rade vymedzuje vzdialenosť v sklade a jeho blízkosti, v ktorej nie je možné skladovať ani manipulovať s otvoreným ohňom.
Vyhláška MV SR č. 142/2004 Z. z. o protipožiarnej bezpečnosti pri výstavbe a pri užívaní prevádzkarne a iných priestorov, v ktorých sa vykonáva povrchová úprava výrobkov náterovými látkami.
Vyhláška sa vzťahuje na realizáciu stavby a na užívanie:
a) prevádzkarne, v ktorej sa na povrchovú úpravu výrobkov používajú náterové látky, ktoré sú horľavými kvapalinami alebo ktoré sú schopné so vzduchom vytvoriť výbušnú plynnú zmes, alebo práškové plasty,
b) príručného skladu náterových látok,
c) priestorov na občasné nanášanie náterových látok.
Na účely tejto Vyhlášky sa prevádzkarňou rozumie stavba alebo súhrn pracovísk a výrobných zariadení v stavbe, napríklad úpravňa náterových látok, lakovňa, sušiareň, v ktorých sa náterové látky používajú v technologických procesoch súvisiacich s povrchovou úpravou výrobkov s výnimkou priestorov na občasné nanášanie náterových látok.
Prevádzkareň môže byť umiestnená len v stavbe s jedným nadzemným podlažím alebo v najvyššom nadzemnom podlaží viacpodlažnej stavby; v iných nadzemných podlažiach alebo v prvom podzemnom podlaží môže byť umiestnená, len ak je vybavená zariadením na zistenie: a) 25 % koncentrácie dolnej medze výbušnosti pri používaní náterových látok, b) 50 % koncentrácie dolnej medze výbušnosti pri používaní práškových plastov.
Vyhláška stanovuje požiadavky na zaistenie protipožiarnej bezpečnosti z hľadiska stavebného riešenia prevádzkarne. Bližšie definuje parametre a požiadavky, ktoré musia mať zariadenia bežne sa vyskytujúce v prevádzkarňach: výrobné, dopravné, vzduchotechnické, vyhrievacie zariadenie v sušiarni, striekaciu kabínu, zariadenia na ochranu proti požiaru a výbuchu, a iné zariadenia.
Vyhláška MV SR č. 401/2007 Z. z. o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania kontrol obsahuje okrem požiadaviek na inštaláciu a pripájanie palivových spotrebičov aj technické podmienky na výstavbu a prevádzkovanie komínov a dymovodov a stanovuje bezpečné vzdialenosti spotrebičov a dymovodov od horľavých materiálov.
Na účely tejto vyhlášky sa spotrebičom rozumie:
1. palivový spotrebič vyhotovený podľa technickej normy alebo vyhotovený v stavbe, spaľujúci tuhé palivo, spaľujúci kvapalné palivo, spaľujúci plynné palivo
2. elektrotepelný spotrebič vyhotovený podľa technickej normy alebo vyhotovený v stavbe premieňajúci elektrickú energiu na účel získania tepla,
Bezpečnou vzdialenosťou je najmenšia vzdialenosť vonkajšieho povrchu spotrebiča alebo dymovodu od stavebných konštrukcií triedy reakcie na oheň B, C, D, E alebo F, alebo od horľavého predmetu, alebo od horľavej látky. Vyhláška definuje potreby vybaviť spotrebič izolačnou podložkou alebo ochrannou clonou podľa potreby. Ďalej uvádza za akých podmienok môže byť inštalovaný elektrotepelný spotrebič, spotrebič na tuhé, kvapalné a plynné palivo. Stanovuje všeobecné požiadavky, ktoré musí spĺňať komínové teleso a dymovod pre zabezpečenie bezpečnej prevádzky.
Z Vyhlášky vyplýva, že komín je potreba udržiavať v dobrom technickom stave a musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie najmenej v lehotách uvedených vo vyhláške. Lehoty na čistenia komína závisia aj od periodicity jeho používania. Spotrebič sa musí čistiť v lehotách určených jeho výrobcom v dokumentácii k spotrebiču. O vykonaní čistenia a kontroly komína alebo dymovodu vyhotovuje ten, kto čistenie a kontrolu vykonal, potvrdenie o vykonaní čistenia a kontroly. Zistené nedostatky, ktoré nemožno odstrániť bezprostredne pri čistení, sa uvedú v potvrdení o vykonaní čistenia a kontroly. Ak sa zistia nedostatky, ktoré bezprostredne ohrozujú protipožiarnu bezpečnosť stavieb alebo zdravie a životy ľudí, musí ten, kto čistenie a kontrolu vykonal, túto skutočnosť bez zbytočného odkladu oznámiť obci alebo miestne príslušnému orgánu vykonávajúcemu štátny požiarny dozor. Taký komín alebo dymovod sa až do odstránenia nedostatkov nesmie používať. O vykonaní preskúšania komína vydáva osoba s odbornou spôsobilosťou, ktorá vykonala preskúšanie komína (revízny technik komínov) potvrdenie o vykonaní preskúšania komína. Vypaľovať komín môže len kominár alebo revízny technik komínov s pomocou najmenej jednej ďalšej osoby. Vypaľovanie komína sa oznamuje obci. Vykonanie čistenia a kontroly komína je povinný užívateľ rodinného domu alebo inej stavby preukázať na účely kontroly orgánu vykonávajúcemu požiarny dozor.